fbpx

Pohanka jako přirozeně bezlepková potravina

Pohanka, nebo- li také pšenice černá (i když zrno svou barevností nemá nic společného) je výživná a energizující potravina. Se svými 343 kaloriemi ve 100 gramech je vynikající alternativou rýže. Oproti rýži má však pohanka vyšší obsah bílkovin, srovnatelných s bílkovinami luštěnin a také má pohanka více vitamínů skupiny B i nerostných látek.

Pohanka pochází ze severní Evropy a Asie. Je široce pěstována v Rusku a v Polsku, kde je nedílnou součástí tradiční kuchyně. Ostatní země, kde se pěstuje, jsou především Spojené státy, Kanada a Francie (především v oblasti okolo Bretaně).

Pohanka jako zdroj vlákniny, bílkovin a vitamínů

CornFlakes_GranosaracenoPřestože se pěstuje i používá jako obilovina, ve skutečnosti klasickou obilovinou není. Pohanka je jednoletá medonosná rostlina z čeledi rdesnovitých.

Bílkovina pohanky je daleko komplexnější než obiloviny, proto je vhodná pro vegetariány a vegany. Existují také důkazy, podle kterých pohanka pomáhá udržovat žádoucí hladinu glukózy lépe než obiloviny.

Jak již bylo řečeno, pohanka je bohatá na bílkoviny, vitamíny skupiny B a minerály. Proto je vhodná všude, kde je potřeba výkon a demineralizace organizmu.

Díky vitamínům z řady B posiluje nervy. Její velkou předností je absence lepku, proto se doporučuje pro celiaky a osoby s potravinovou s intolerancí. Pohanka je významným zdrojem rutinu, který je důležitý pro pružnost cév. Rutin obsažený v pohance má velmi dobrý vliv na stav křečových žil na nohou, jejichž stav zlepšuje nebo zastaví jejich zhoršování.

Pohanka v kuchyni

V rezny-chlebkuchyni  požíváme pohanku celou jako rýži, ve formě vloček i jako pohankovou mouku. Jako alternativu rýže ji používáme jako přílohu, k přípravě „rizota“ a zapékaných pokrmů. Oproti rýži je pohanka aromatická a má jemně oříškovou chuť.

Pohanková mouka je základem pro výrobu mnoha bezlepkových pokrmů, například chléb, těstoviny, koláče i sušenky.

Pro všechny přednosti, které pohanka má, bychom ji měli zařadit do svého jídelníčku alespoň občas.

 335Wx240C_PENNE   Quadretta_saraceno&QuinoaPohankova mouka DDCGS0375Vicezrnne polstarky BISMPS0150Ovocne musli EASFM0325