fbpx

Léčivé účinky zeleného japonského čaje

Do umění přípravy a servírování japonského čaje se musí zahrnout i pozornost na teplotu vody, dobu louhování a servírovací metody. Jestli bude mít voda teplotu vyšší, než je doporučeno pro přípravu (80 – 85st.), pak může zelený čaj ztratit na své delikátní chuti. Taktéž dlouhé louhování může zapříčinit, že čaj nebude lahodný, bude moc tmavý a zhořkne. Zelený čaj se zpravidla louhuje 5-6 minut.

I když je produkt ze stejného keře, a je zaléván vařící vodou (například anglické čaje), takže je tmavé barvy a je označován jako “černý” čaj.

Nedávný výzkum potvrdil to, co východní léčitelé znají již po staletí. Unikátní tradiční zpracování zeleného čaje je také částečně zodpovědné i za své mimořádné léčivé vlastnosti.

Vědci pracující ve Spojených státech a Japonsku zjistili, že pití několik šálků zeleného čaje každý den může mít hluboký vliv na vaše zdraví. V posledních několika desetiletích se objevilo několik stovek článků v odborných lékařských časopisech a publikacích s informacemi o tom, jaké jsou léčivé účinky zeleného japonského čaje. Některé z výhod zeleného čaje hlášených vědci jsou následující:

* snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice,

* snižuje riziko některých typů rakoviny,

* pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi,

* zabrání nebo snižuje vysoký krevní tlak,

* posiluje imunitní systém,

* usnadňuje hubnutí,

* pomáhá předcházet vředy,

* zpomaluje proces stárnutí,

* bojuje proti virovému nachlazení a chřipce,

* zabraňuje onemocnění dásní, dutin a zápach z úst,

* může pomoci předcházet osteoporóze.

Mnoho hlavních zdravotních výhod ze zeleného čaje je odvozeno pro jeho bohatou nabídku rostlinných nutraceutik zvané polyfenoly, z nichž epigallocatechin gallát (EGCG) je nejsilnější. Polyfenoly jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů přírody. Fermentované černé čaje ztratí většinu své zdraví podporující vlastnosti při zpracování. Výzkum u Rutgers University potvrzuje, že zelený čaj má šestkrát vyšší antioxidační schopnost, než černý fermentovaný čaj.

img_0697